• White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona

Schlegeis Stausee - Olperer Hütte 2389 m n.p.m

Góry to zamienione w skały, wykrywacze kłamstw, pozwalające człowiekowi poznać samego siebie, a także innych. Każdy musi kiedyś zrzucić maskę. Wszystkie cechy charakteru tworzące osobowość w ekstremalnych warunkach wychodzącą na światło dzienne w skoncentrowanej formie. 

Stefan Głowacz

Jest niedziela, godzina 5:30, za oknem jeszcze ciemno, a w koło głucha cisza. Miasto śpi. Wstaję, pakuję do plecaka najpotrzebniejsze rzeczy oraz sprzęt fotograficzny i wyruszamy jak najwcześniej się da, aby ominąć korki i szybko dotrzeć na miejsce. Przed nami 2,5 godziny w trasie. Po raz kolejny naszym celem są Alpy Austriackie, które zauroczyły moje serce już bardzo dawno temu. Przełęcz Zillertal to nasz cel, a konkretnie Schlegeis Stausee i schronisko Olperer Huette, które znajduje się na wysokości 2 389 m n.p.m. 

Z Monachium kierujemy się w kierunku Tegernsee, a stamtąd w kierunku Achensee, aby nie potrzebnie nie kupować winiety na Austrię. Różnica w czasie wynosi jedynie 20-30 minut, a zamiast autostrady towarzyszą nam cudowne alpejskie widoki. Trasa od Tegernsee w kierunku Achensee należy do jednej z moich ulubionych i za każdym razem towarzyszy mi ten sam zachwyt, wręcz nie umiem wyjść z podziwu jakie piękno stworzyła matka natura dając nam góry. Po drodze już tradycyjnie zatrzymujemy się przy Achensee, aby chwilę nacieszyć oczy tymi pięknymi widokami jakie rozpościerają się w okół jeziora. Jesteśmy tutaj dosyć wcześnie, dlatego wciąż jeszcze unosi się nad jeziorem mgła, przez którą przebijają się pierwsze promienie słońca. Widok jest oszałamiający! Jadąc dalej w kierunku Jenbach, nagle mgła znika, a przed nami roztacza się cudowny widok na góry, błękitne niebio i wschodzące słońce. Pogoda tego dnia nam dopisuje, ale już czuć w powietrzu nadchodzącą jesień, jest naprawdę pięknie. Jadąc dalej dojeżdżamy do ronda, z którego kierujemy się w kierunku Zillertal, następnie kierujemy się na Mayrhofen, a stamtąd jedziemy w kierunku Ginzling, stamtąd wjeżdżamy na przecudowną trasę zwaną Panorama - Alpenstrasse, która jest płatna i jedziemy nią do samego końca, dojeżdżając do parkingu przy wielkiej tamie, zwanej Schlegeisspeicher. Stamtąd wybieramy jeden ze szlaków i cieszymy się wspaniałą wędrówką i cudownym dniem, podziwiając piękno natury i rozkoszując się obcowaniem z górami. My wybraliśmy szlak w kierunku Olperer Huette, schronisko położone jest na wysokości 2 389 m n.p.m. Na początku szlak wiedzie serpentynami przez las, a następnie otwiera się nam widok na góry i niżej położone jezioro Stausee. Wejście zajmuje około 1,5 do 2-óch godzin i prowadzi tutaj szlak czerwony, zaliczany do łatwych. Nie potrzebna jest umiejętność technik górskich, ale za to dobra kondycja. Widoki zapierają dech w piersiach oraz wspaniałe przeżycia gwarantowane, zobaczcie sami.