• White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona

Essaouira, Morocco

"Odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań.

Złap  w żagle pomyślne wiatry.

Podróżuj. Śnij. Odkrywaj."

Mark Twain

Być w Maroko i nie zobaczyć morza? Być ogólnie na wakacjach i nie zobaczyć morza, nie usłyszeć szumu fal?

U nas nie ma takiej opcji. Jakoś woda i jakiekolwiek akweny wodne to nieodłączny element naszych podróży. 

Słysząc Maroko, pewnie nie jednemu z Was najpierw skojarzy się słynna nadmorska miejscowość Agadir, do której rzeczywiście przybywają tłumy turystów. My jednak postawiliśmy na inną opcję i postanowiliśmy wybrać się do równie słynnej Essaouira, miejscowości leżącej tuż u wybrzeża Atlantyku. I wiece co? Właśnie sobie zdałam sprawę, że po raz pierwszy byłam nad Oceanem Atlantyckim, ale się cieszę. 

Essaouira słynie między innymi z wieloletniej tradycji hipisowskiej, gdzie do dzisiaj można zobaczyć tutaj nieliczne dzieci kwiatów, mnie osobiście jakoś nie wpadły w oko, ale rzeczywiście miasteczko jest bardzo barwne, kolorowe, wszędzie pełno klimatycznych knajpek oraz ulicznych artystów sprzedających swoje dzieła. Klimat tego miejsca jest naprawdę bardzo pozytywny. Miasto jak i cały region znane jest również z atlantyckich wiatrów "alizee", które są dosyć chłodne, a w sezonie letnim są dla mieszkańców oraz turystów łagodząca wysokie upały bryzą. Dzięki nim temperatura powietrza nie przekracza tutaj 25 stopni C a Essaouira reklamuje się jako "miasto wiatrów" i jest ponąć jednym z najważniejszych na świecie ośrodków windsurfingu. Tutejsze centrum miasta, czyli tzw. Medina wpisana jest na listę UNESCO i jest idealnym miejscem na spacery podczas, których możemy podziwiać tutejszą architekturę, kupić pamiątki lub zjeść pyszny lunch w jednej z wielu restauracji, które się tutaj znajdują, a naprawdę jest w czym wybierać. 

Medynę otaczają mury obronne miasta, które chronią miasto przed silnymi wiatrami oraz przyciągają wielu turystów, ponieważ są niezwykle fotogeniczne. Stały się słynne dzięki produkcjom filmowym, jedną z nowszych jest Gra o Tron. Dodatkową ciekawostką jest iż, Medyna As-Sawiry nie została zbudowana spontanicznie, tak jak to można zauważyć w innych miastach Marako. Tutejsza została zaplanowana co od razu można zauważyć spacerując jej uliczkami, które nie są chaotyczne i ślepe. Panuje tutaj ład i większa dyscyplina architektoniczna. Miasto to zarabia nie tylko na turystyce. Essaouira jest jednym z największych ośrodków rybołówstwa w Maroku. Ogromny port, który się tutaj znajduję pełnił w XVIIIw. ważną funkcję handlową. To tutaj docierały saharyjskie karawany z towarami, które później płynęły na północ. Nie trudno przegapić ten ogromny port, który znajduje się tuż u bram Medyny. Przyznam, że robi wrażenie tak jak i całe miasteczko, które Nas bardzo urzekło, wszyscy żałowaliśmy, że przyjechaliśmy tutaj tylko na jeden dzień.